Plugins - Redirection - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (571 entries)

en: Your admin pages are being cached. Clear this cache and try again. There may be multiple caches involved.
fr: Vos pages d’administration sont mises en cache. Effacez ce cache et réessayez. Il se peut que plusieurs caches soient impliqués.

en: This is usually fixed by doing one of the following:
fr: Ce problème est généralement corrigé par l’une de ces mesures :

en: You are using an old or cached session
fr: Vous utilisez une ancienne session ou une session mise en cache

en: Please review your data and try again.
fr: Veuillez évaluer vos données et réessayer.

en: There was a problem making a request to your site. This could indicate you provided data that did not match requirements, or that the plugin sent a bad request.
fr: Il y a eu un problème lors de l’envoi d’une requête à votre site. Cela pourrait indiquer que vous avez fourni des données qui ne correspondent pas aux prérequis, ou que l’extension a envoyé une mauvaise requête.

en: Bad data
fr: Mauvaise donnée

en: WordPress returned an unexpected message. This could be a PHP error from another plugin, or data inserted by your theme.
fr: WordPress a renvoyé un message inattendu. Il peut s’agir d’une erreur PHP provenant d’une autre extension, ou de données insérées par votre thème.

en: Your WordPress REST API has been disabled. You will need to enable it to continue.
fr: Votre API REST WordPress a été désactivée. Vous devrez l’activer pour continuer.

en: An unknown error occurred.
fr: Une erreur inconnue est survenue.

en: Your REST API is being redirected. Please remove the redirection for the API.
fr: Votre API REST est redirigée. Veuillez supprimer la redirection pour l’API.

en: A security plugin or firewall is blocking access. You will need to whitelist the REST API.
fr: Une extension de sécurité ou un pare-feu bloque l’accès. Vous devez mettre l’API REST en liste d’acceptation.

en: Your server configuration is blocking access to the REST API. You will need to fix this.
fr: La configuration de votre serveur bloque l’accès à l’API REST. Vous devez corriger cela.

en: Check your {{link}}Site Health{{/link}} and fix any issues.
fr: Vérifiez votre {{link}}Santé du site{{/link}} et corrigez les problèmes.

en: Can you access your {{api}}REST API{{/api}} without it redirecting? If not then you will need to fix any issues.
fr: Pouvez-vous accéder à votre API {{api}}REST{{/api}} sans qu’elle soit redirigée ? Si ce n’est pas le cas, vous devez corriger les problèmes.

en: Your REST API is returning a 404 page. This is almost certainly an external plugin or server configuration issue.
fr: Votre API REST renvoie une page 404. Il s’agit très certainement d’un problème d’extension externe ou de configuration serveur.

en: Debug Information
fr: Information de débogage

en: Show debug
fr: Afficher le débogage

en: View Data
fr: Voir les données

en: Other
fr: Autre

en: Redirection stores no user identifiable information other than what is configured above. It is your responsibility to ensure your site meets any applicable {{link}}privacy requirements{{/link}}.
fr: Redirection ne stocke aucune information permettant d’identifier l’utilisateur/utilisatrice autre que ce qui est configuré ci-dessus. Il est de votre responsabilité de vous assurer que votre site répond à tous les  {{link}}prérequis de confidentialité {{/link}} applicables.

en: Capture HTTP header information with logs (except cookies). It may include user information, and could increase your log size.
fr: Capturez les informations de l’en-tête HTTP avec les journaux (à l’exception des cookies). Cela peut inclure des informations sur l’utilisateur/utilisatrice et pourrait augmenter la taille de votre journal.

en: Track redirect hits and date of last access. Contains no user information.
fr: Suivre les occurrences de redirection et la date du dernier accès. Ne contient aucune information sur l’utilisateur/utilisatrice.

en: Log "external" redirects - those not from Redirection. This can increase your log size and contains no user information.
fr: Journaliser les redirections « externes » - celles qui ne proviennent pas de la redirection. Cela peut augmenter la taille de votre journal et ne contient aucune information utilisateur/utilisatrice.

en: Logging
fr: Journalisation

en: (IP logging level)
fr: (Niveau de journalisation des IP)

en: Are you sure you want to delete the selected items?
fr: Confirmez-vous vouloir supprimer les éléments sélectionnés ?

en: View Redirect
fr: Voir la redirection

en: Group by user agent
fr: Grouper par agent utilisateur

en: Search domain
fr: Rechercher un domaine

en: Redirect By
fr: Redirection par

en: Domain
fr: Domaine

en: Method
fr: Méthode

en: If that did not help then {{strong}}create an issue{{/strong}} or send it in an {{strong}}email{{/strong}}.
fr: Si cela ne vous aide pas, {{strong}}créez un problème{/strong}} ou envoyez un {{strong}}e-mail{{/strong}}.

en: Please check the {{link}}support site{{/link}} before proceeding further.
fr: Veuillez consulter le {{link}}site du support{{/link}} avant de poursuivre.

en: Something went wrong when upgrading Redirection.
fr: Quelque chose s’est mal passé lors de la mise à niveau de Redirection.

en: Something went wrong when installing Redirection.
fr: Quelque chose s’est mal passé lors de l’installation de Redirection.

en: Apply To All
fr: Appliquer à tous

en: Bulk Actions (all)
fr: Actions en bloc (toutes)

en: Actions applied to all selected items
fr: Actions appliquées à tous les éléments sélectionnés

en: Actions applied to everything that matches current filter
fr: Actions appliquées à tout ce qui correspond au filtre actuel

en: Redirect Source
fr: Source de redirection

en: Request Headers
fr: Demander les en-têtes

en: Exclude from logs
fr: Exclure des journaux

en: Cannot connect to the server to determine the redirect status.
fr: Impossible de se connecter au serveur pour déterminer l’état de la redirection.

en: Your URL is cached and the cache may need to be cleared.
fr: Votre URL est mise en cache et le cache peut avoir besoin d’être vidé.

en: Something else other than Redirection is redirecting this URL.
fr: Quelque chose d’autre que Redirection redirige cette URL.

en: Relocate to domain
fr: Transférer vers un domaine

en: Want to redirect the entire site? Enter a domain to redirect everything, except WordPress login and admin. Enabling this option will disable any site aliases or canonical settings.
fr: Souhaitez-vous rediriger l’ensemble du site ? Saisissez un domaine pour tout rediriger, sauf la connexion et l’administration de WordPress. L’activation de cette option désactivera tout alias de site ou réglages canoniques.

en: Relocate Site
fr: Transférer le site

en: Add CORS Presets
fr: Ajouter des préréglages CORS

en: Add Security Presets
fr: Ajouter des préréglages de sécurité

en: Add Header
fr: Ajouter un en-tête

en: You should update your site URL to match your canonical settings: {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
fr: Vous devez mettre à jour l’URL de votre site pour qu’elle corresponde à vos réglages canoniques : {{code}}%(current)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Preferred domain
fr: Domaine préféré

en: {{strong}}Warning{{/strong}}: ensure your HTTPS is working before forcing a redirect.
fr: {{strong}}Avertissement{{/strong}} : assurez-vous que votre HTTPS fonctionne avant de forcer une redirection.

en: Force a redirect from HTTP to HTTPS - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}
fr: Forcer une redirection de HTTP vers HTTPS  - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteHTTPS)s{{/code}}

en: Canonical Settings
fr: Réglages canoniques

en: Add www to domain - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}
fr: Ajouter www au domaine  - {{code}}%(site)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(siteWWW)s{{/code}}

en: Remove www from domain - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}
fr: Retirer www du domaine - {{code}}%(siteWWW)s{{/code}} ⇒ {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Don't set a preferred domain - {{code}}%(site)s{{/code}}
fr: Ne pas définir de domaine préféré - {{code}}%(site)s{{/code}}

en: Add Alias
fr: Ajouter un alias

en: No aliases
fr: Aucun alias

en: Aliased Domain
fr: Domaine alias

en: You will need to configure your system (DNS and server) to pass requests for these domains to this WordPress install.
fr: Vous devrez configurer votre système (DNS et serveur) pour transmettre les demandes pour ces domaines à cette installation WordPress.

en: A site alias is another domain that you want to be redirected to this site. For example, an old domain, or a subdomain. This will redirect all URLs, including WordPress login and admin.
fr: Un alias de site est un autre domaine que vous souhaitez rediriger vers ce site. Par exemple, un ancien domaine ou un sous-domaine. Cela redirigera toutes les URL, y compris celles de connexion et d’administration de WordPress.

en: Site Aliases
fr: Alias de site

en: The companion plugin Search Regex allows you to search and replace data on your site. It also supports Redirection, and is handy if you want to bulk update a lot of redirects.
fr: L’extension complémentaire Search Regex vous permet de rechercher et de remplacer des données sur votre site. Il prend également en charge Redirection, et est pratique si vous voulez mettre à jour simultanément un grand nombre de redirections.

en: Need to search and replace?
fr: Besoin de rechercher et de remplacer ?

en: Options on this page can cause problems if used incorrectly. You can {{link}}temporarily disable them{{/link}} to make changes.
fr: Les options de cette page peuvent causer des problèmes si elles sont mal utilisées. Vous pouvez les {{link}}désactiver temporairement{{/link}} pour effectuer des modifications.

en: Please wait, importing.
fr: Veuillez patienter, importation en cours.

en: Continue
fr: Continuer

en: The following plugins have been detected.
fr: Les extensions suivantes ont été détectées.

en: WordPress automatically creates redirects when you change a post URL. Importing these into Redirection will allow you to manage and monitor them.
fr: WordPress crée automatiquement des redirections lorsque vous modifiez l’URL d’une publication. Les importer dans Redirection vous permettra de les gérer et de les contrôler.

en: Importing existing redirects from WordPress or other plugins is a good way to get started with Redirection. Check each set of redirects you wish to import.
fr: L’importation de redirections existantes depuis WordPress ou d’autres extensions est un bon moyen de commencer à utiliser Redirection. Vérifiez chaque ensemble de redirections que vous souhaitez importer.

en: Import Existing Redirects
fr: Importer les redirections existantes

en: That's all there is to it - you are now redirecting! Note that the above is just an example.
fr: C’est tout ce qu’il y a à dire - vous êtes maintenant en train de rediriger ! Notez que ce qui précède n’est qu’un exemple.

en: If you want to redirect everything please use a site relocation or alias from the Site page.
fr: Si vous souhaitez tout rediriger, veuillez utiliser un site de relocalisation ou un alias de la page site.

en: Value
fr: Valeur

en: Values
fr: Valeurs

en: All
fr: Toutes

en: Note that some HTTP headers are set by your server and cannot be changed.
fr: Notez que certains en-têtes HTTP sont définis par votre serveur et ne peuvent pas être modifiés.

en: No headers
fr: Aucun en-tête

en: Header
fr: En-tête

en: Location
fr: Emplacement

en: Site headers are added across your site, including redirects. Redirect headers are only added to redirects.
fr: Les en-têtes de site sont ajoutés sur l’ensemble de votre site, y compris les redirections. Les en-têtes de redirection sont ajoutés uniquement aux redirections.

en: HTTP Headers
fr: En-têtes HTTP

en: Custom Header
fr: En-tête personnalisé

en: General
fr: Général

en: Redirect
fr: Redirection

en: Some servers may be configured to serve file resources directly, preventing a redirect occurring.
fr: Quelques serveurs peuvent être configurés pour servir directement les ressources de fichiers, empêchant une redirection de se produire.

en: Unable to make request due to browser security. This is typically because your WordPress and Site URL settings are inconsistent, or the request was blocked by your site CORS policy.
fr: Impossible de faire une demande en raison de la sécurité du navigateur. C’est généralement parce que vos réglages WordPress et URL de site sont incohérents ou qu’une demande a été bloquée par votre politique de partage de ressources entre origines multiples CORS.

en: Ignore & Pass Query
fr: Ignorer et passer la requête

en: Ignore Query
fr: Ignorer la requête

en: Exact Query
fr: Requête exacte

en: Search title
fr: Rechercher le titre

en: Not accessed in last year
fr: Non consulté l’année dernière

en: Not accessed in last month
fr: Non consulté le mois dernier

en: Never accessed
fr: Jamais consulté

en: Last Accessed
fr: Dernière consultation

en: HTTP Status Code
fr: Code d’état HTTP

en: Plain
fr: Plein

en: URL match
fr: Correspondance URL

en: Action Type
fr: Type d’action

en: Match Type
fr: Type correspondant

en: Search target URL
fr: Rechercher l’URL cible

en: Search IP
fr: Rechercher l’IP

en: Search user agent
fr: Rechercher l’agent utilisateur

en: Search referrer
fr: Rechercher le référent

en: Search URL
fr: Rechercher l’URL

en: Filter on: %(type)s
fr: Filtre : %(type)s

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Compact Display
fr: Affichage compact

en: Standard Display
fr: Affichage standard

en: Status
fr: État

en: Pre-defined
fr: Prédéfini

en: Custom Display
fr: Affichage personnalisé

en: Display All
fr: Tout afficher

en: Your URL appears to contain a domain inside the path: {{code}}%(relative)s{{/code}}. Did you mean to use {{code}}%(absolute)s{{/code}} instead?
fr: Votre URL semble contenir un domaine à l’intérieur du chemin : {{code}}%(relative)s{{/code}}. Avez-vous voulu utiliser {{code}}%(absolute)s{{/code}} à la place ?

en: Comma separated list of languages to match against (i.e. da, en-GB)
fr: Liste des langues à comparer, séparées par des virgules (ex : da, en-GB)

en: Language
fr: Langue

en: 504 - Gateway Timeout
fr: 504 - Temps d’attente de la passerelle écoulé

en: 503 - Service Unavailable
fr: 503 - Service temporairement indisponible

en: 502 - Bad Gateway
fr: 502 - Mauvaise passerelle

en: 501 - Not implemented
fr: 501 - Non supporté par le serveur

en: 500 - Internal Server Error
fr: 500 - Erreur interne du serveur

en: 451 - Unavailable For Legal Reasons
fr: 451 - Unavailable For Legal Reasons (Indisponible pour des raisons légales)

en: URL and language
fr: URL et langue

en: Log out, clear your browser cache, and log in again - your browser has cached an old session.
fr: Déconnectez-vous, videz le cache de votre navigateur et reconnectez-vous. Votre navigateur a mis en cache une session expirée.

en: Reload the page - your current session is old.
fr: Veuillez recharger la page. Votre session actuelle est expirée.

en: A loop was detected and the upgrade has been stopped. This usually indicates {{support}}your site is cached{{/support}} and database changes are not being saved.
fr: Une boucle a été détectée et la mise à niveau a été arrêtée. Ceci indique généralement que {{{support}}}votre site est mis en cache{{{support}}} et que les modifications de la base de données ne sont pas enregistrées.

en: Unable to save .htaccess file
fr: Impossible d’enregistrer le fichier .htaccess

en: Redirects added to an Apache group can be saved to an {{code}}.htaccess{{/code}} file by adding the full path here. For reference, your WordPress is installed to {{code}}%(installed)s{{/code}}.
fr: Les redirections ajoutées à un groupe Apache peuvent être enregistrées dans un fichier {{code}}.htaccess{{/code}} en ajoutant le chemin complet ici. Pour information, votre WordPress est installé dans {{code}}%(installed)s{{/code}}.

en: Click "Complete Upgrade" when finished.
fr: Cliquez sur « Finir la mise à jour » quand fini.

en: Automatic Install
fr: Installation automatique

en: Your target URL contains the invalid character {{code}}%(invalid)s{{/code}}
fr: Votre URL cible contient le caractère invalide {{code}}%(invalid)s{{/code}}

en: If you are using WordPress 5.2 or newer then look at your {{link}}Site Health{{/link}} and resolve any issues.
fr: Si vous utilisez WordPress 5.2 ou une version plus récente, consultez la {{link}}santé du site{{/link}} et résolvez tous les problèmes.

en: If you do not complete the manual install you will be returned here.
fr: Si vous ne terminez pas l’installation manuelle, vous serez renvoyé ici.

en: Click "Finished! 🎉" when finished.
fr: Cliquez sur « Fini !  🎉 » quand ça a fini.

en: If your site needs special database permissions, or you would rather do it yourself, you can manually run the following SQL.
fr: Si votre site nécessite des droits spéciaux pour la base de données, ou si vous préférez le faire vous-même, vous pouvez exécuter manuellement le SQL suivant.

en: Manual Install
fr: Installation manuelle

en: Insufficient database permissions detected. Please give your database user appropriate permissions.
fr: Autorisations de base de données insuffisantes. Veuillez donner à l’utilisateur de votre base de données les droits appropriés.

en: This information is provided for debugging purposes. Be careful making any changes.
fr: Cette information est fournie pour le débogage. Soyez prudent en faisant des modifications.

en: Plugin Debug
fr: Débogage de l’extension

en: Redirection communicates with WordPress through the WordPress REST API. This is a standard part of WordPress, and you will experience problems if you cannot use it.
fr: Redirection communique avec WordPress à travers l’API REST WordPress. C’est une partie standard de WordPress, vous encourez des problèmes si vous ne l’utilisez pas.

en: IP Headers
fr: En-têtes IP

en: Do not change unless advised to do so!
fr: Ne pas modifier sauf avis contraire !

en: Database version
fr: Version de la base de données

en: Complete data (JSON)
fr: Données complètes (JSON)

en: Export to CSV, Apache .htaccess, Nginx, or Redirection JSON. The JSON format contains full information, and other formats contain partial information appropriate to the format.
fr: Export en CVS, Apache .htaccess, Nginx ou JSON Redirection. Le format JSON contient toutes les informations. Les autres formats contiennent des informations partielles appropriées au format.

en: CSV does not include all information, and everything is imported/exported as "URL only" matches. Use the JSON format for a full set of data.
fr: CVS n’inclut pas toutes les informations, et tout est importé/exporté en « URL uniquement ». Utilisez le format JSON pour un ensemble complet de données.

en: All imports will be appended to the current database - nothing is merged.
fr: Tous les imports seront annexés à la base de données actuelle - rien n’est fusionné.

en: Automatic Upgrade
fr: Mise à niveau automatique

en: Manual Upgrade
fr: Mise à niveau manuelle

en: Please make a backup of your Redirection data: {{download}}downloading a backup{{/download}}. If you experience any issues you can import this back into Redirection.
fr: Veuillez faire une mise à jour de vos données de Redirection : {{download}}télécharger une sauvegarde{{/download}}. En cas de problèmes, vous pouvez la ré-importer dans Redirection.

en: Click the "Upgrade Database" button to automatically upgrade the database.
fr: Le clic sur le bouton « Mettre à niveau la base des données » met à niveau la base de données automatiquement.

en: Complete Upgrade
fr: Finir la mise à niveau

en: Redirection stores data in your database and sometimes this needs upgrading. Your database is at version {{strong}}%(current)s{{/strong}} and the latest is {{strong}}%(latest)s{{/strong}}.
fr: Redirection stocke vos données dans votre base de données et a parfois besoin d’être mis à niveau. Votre base de données est en version {{strong}}%(current)s{{/strong}} et la dernière est {{strong}}%(latest)s{{/strong}}.

en: Note that you will need to set the Apache module path in your Redirection options.
fr: Notez que vous allez devoir saisir le chemin du module Apache dans vos options Redirection.

en: I need support!
fr: J’ai besoin du support !

en: You will need at least one working REST API to continue.
fr: Vous aurez besoin d’au moins une API REST fonctionnelle pour continuer.

en: Check Again
fr: Vérifier à nouveau

en: Testing - %s$
fr: Test en cours - %s$

en: Show Problems
fr: Afficher les problèmes

en: Summary
fr: Résumé

en: Your REST API is not working and the plugin will not be able to continue until this is fixed.
fr: Votre API REST ne fonctionne pas et l’extension ne sera pas fonctionnelle avant que ce ne soit corrigé.

en: There are some problems connecting to your REST API. It is not necessary to fix these problems and the plugin is able to work.
fr: Il y a des problèmes de connexion à votre API REST. Il n’est pas nécessaire de corriger ces problèmes, l’extension est capable de fonctionner.

en: Unavailable
fr: Non disponible

en: Working but some issues
fr: Ça fonctionne mais il y a quelques problèmes

en: Current API
fr: API active

en: Switch to this API
fr: Basculez vers cette API

en: Hide
fr: Masquer

en: Show Full
fr: Afficher en entier

en: Working!
fr: Ça marche !

en: Your target URL should be an absolute URL like {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} or start with a slash {{code}}/%(url)s{{/code}}.
fr: Votre URL de destination devrait être une URL absolue du type {{code}}https://domain.com/%(url)s{{/code}} ou commencer par une barre oblique {{code}}/%(url)s{{/code}}.

en: Your source is the same as a target and this will create a loop. Leave a target blank if you do not want to take action.
fr: Votre source est identique à votre cible et cela créera une boucle infinie. Laissez vide si cela vous convient.

en: The target URL you want to redirect, or auto-complete on post name or permalink.
fr: URL de destination de la redirection, ou auto-complétion basée sur le nom de la publication ou son permalien.

en: Include these details in your report along with a description of what you were doing and a screenshot.
fr: Inclure ces détails dans votre rapport avec une description de ce que vous faisiez ainsi qu’une copie d’écran.

en: Create An Issue
fr: Reporter un problème

en: What do I do next?
fr: Que faire ensuite ?

en: Possible cause
fr: Cause possible

en: This could be a security plugin, or your server is out of memory or has an external error. Please check your server error log
fr: Cela peut être une extension de sécurité, votre serveur qui n’a plus de mémoire ou une erreur extérieure. Veuillez consulter votre journal d’erreurs.

en: Your REST API is probably being blocked by a security plugin. Please disable this, or configure it to allow REST API requests.
fr: Votre API REST est probablement bloquée par une extension de sécurité. Veuillez la désactiver ou la configurer afin d’autoriser les requêtes de l’API REST.

en: Read this REST API guide for more information.
fr: Lisez ce guide de l’API REST pour plus d’informations.

en: URL options / Regex
fr: Options d’URL/Regex

en: Export 404
fr: Exporter les 404

en: Export redirect
fr: Exporter les redirections

en: WordPress permalink structures do not work in normal URLs. Please use a regular expression.
fr: La structure des permaliens ne fonctionne pas dans les URL normales. Veuillez utiliser une expression régulière.

en: Pass - as ignore, but also copies the query parameters to the target
fr: Passer - comme « ignorer », mais copie également les paramètres de requête sur la cible

en: Ignore - as exact, but ignores any query parameters not in your source
fr: Ignorer - comme « exact », mais ignore les paramètres de requête qui ne sont pas dans votre source

en: Exact - matches the query parameters exactly defined in your source, in any order
fr: Exact - correspond aux paramètres de requête exacts définis dans votre source, dans n’importe quel ordre

en: Default query matching
fr: Correspondance de requête par défaut

en: Ignore trailing slashes (i.e. {{code}}/exciting-post/{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
fr: Ignorer les barres obliques (ex : {{code}}/article-fantastique/{{/code}} correspondra à {{code}}/article-fantastique{{/code}})

en: Case insensitive matches (i.e. {{code}}/Exciting-Post{{/code}} will match {{code}}/exciting-post{{/code}})
fr: Correspondances non-sensibles à la casse (ex : {{code}}/Article-Fantastique{{/code}} correspondra à {{code}}/article-fantastique{{/code}})

en: Applies to all redirections unless you configure them otherwise.
fr: S’applique à toutes les redirections à moins que vous ne les configuriez autrement.

en: Default URL settings
fr: Réglages d’URL par défaut

en: Ignore and pass all query parameters
fr: Ignorer et transmettre tous les paramètres de requête

en: Ignore all query parameters
fr: Ignorer tous les paramètres de requête

en: Exact match
fr: Correspondance exacte

en: Caching software (e.g Cloudflare)
fr: Logiciel de cache (ex : Cloudflare)

en: A security plugin (e.g Wordfence)
fr: Une extension de sécurité (ex : Wordfence)

en: URL options
fr: Options d’URL

en: Query Parameters
fr: Paramètres de requête

en: Ignore & pass parameters to the target
fr: Ignorer et transmettre les paramètres à la cible

en: Ignore all parameters
fr: Ignorer tous les paramètres

en: Exact match all parameters in any order
fr: Faire correspondre exactement tous les paramètres dans n’importe quel ordre

en: Ignore Case
fr: Ignorer la casse

en: Ignore Slash
fr: Ignorer la barre oblique

en: Relative REST API
fr: API REST relative

en: Raw REST API
fr: API REST brute

en: Default REST API
fr: API REST par défaut

en: (Example) The target URL is the new URL
fr: (Exemple) L’URL cible est la nouvelle URL.

en: (Example) The source URL is your old or original URL
fr: (Exemple) L’URL source est votre ancienne URL ou votre URL d’origine.

note: translators: 1: server PHP version. 2: required PHP version.
en: Disabled! Detected PHP %1$s, need PHP %2$s+
fr: Désactivé ! Version PHP détectée : %s - nécessite PHP 5.4 au minimum

en: A database upgrade is in progress. Please continue to finish.
fr: Une mise à niveau de la base de données est en cours. Veuillez continuer pour la finir.

note: translators: 1: URL to plugin page, 2: current version, 3: target version
en: Redirection's database needs to be updated - <a href="%1$1s">click to update</a>.
fr: La base de données de Redirection doit être mise à jour - <a href="%1$1s">cliquer pour mettre à jour</a>.

en: Redirection database needs upgrading
fr: La base de données de redirection doit être mise à jour

en: Upgrade Required
fr: Mise à niveau nécessaire

en: Finish Setup
fr: Terminer la configuration

en: You have different URLs configured on your WordPress Settings > General page, which is usually an indication of a misconfiguration, and it can cause problems with the REST API. Please review your settings.
fr: Vous avez des URL différentes configurées dans votre page Réglages > Général, ce qui est le plus souvent un signe de mauvaise configuration et qui provoquera des problèmes avec l’API REST. Veuillez examiner vos réglages.

en: If you do experience a problem then please consult your plugin documentation, or try contacting your host support. This is generally {{link}}not a problem caused by Redirection{{/link}}.
fr: Si vous rencontrez un problème, consultez la documentation de l’extension ou essayez de contacter votre hébergeur. Ce n’est généralement {{link}}pas un problème provoqué par Redirection{{/link}}.

en: Some other plugin that blocks the REST API
fr: Une autre extension bloque l’API REST

en: A server firewall or other server configuration (e.g OVH)
fr: Un pare-feu de serveur ou une autre configuration de serveur (ex : OVH)

en: Redirection uses the {{link}}WordPress REST API{{/link}} to communicate with WordPress. This is enabled and working by default. Sometimes the REST API is blocked by:
fr: Redirection utilise {{link}}l’API REST WordPress{{/link}} pour communiquer avec WordPress. C’est activé et fonctionnel par défaut. Parfois, elle peut être bloquée par :

en: Go back
fr: Revenir en arrière

en: Continue Setup
fr: Continuer la configuration

en: Storing the IP address allows you to perform additional log actions. Note that you will need to adhere to local laws regarding the collection of data (for example GDPR).
fr: Le stockage de l’adresse IP vous permet d’effectuer des actions de journalisation supplémentaires. Notez que vous devrez vous conformer aux lois locales en matière de collecte de données (le RGPD par exemple).

en: Store IP information for redirects and 404 errors.
fr: Stockez les informations IP pour les redirections et les erreurs 404.

en: Storing logs for redirects and 404s will allow you to see what is happening on your site. This will increase your database storage requirements.
fr: Le stockage des journaux pour les redirections et les 404 vous permettra de voir ce qui se passe sur votre site. Cela augmente vos besoins en taille de base de données.

en: Keep a log of all redirects and 404 errors.
fr: Gardez un journal de toutes les redirections et erreurs 404.

en: {{link}}Read more about this.{{/link}}
fr: {{link}}En savoir plus à ce sujet.{{/link}}

en: If you change the permalink in a post or page then Redirection can automatically create a redirect for you.
fr: Si vous modifiez le permalien dans une publication, Redirection peut automatiquement créer une redirection à votre place.

en: Monitor permalink changes in WordPress posts and pages
fr: Surveillez les modifications de permaliens dans les publications WordPress

en: These are some options you may want to enable now. They can be changed at any time.
fr: Voici quelques options que vous voudriez peut-être activer. Elles peuvent être changées à tout moment.

en: Basic Setup
fr: Configuration de base

en: Start Setup
fr: Démarrer la configuration

en: When ready please press the button to continue.
fr: Si tout est bon, veuillez appuyer sur le bouton pour continuer.

en: First you will be asked a few questions, and then Redirection will set up your database.
fr: On vous posera d’abord quelques questions puis Redirection configurera votre base de données.

en: What's next?
fr: Et après ?

en: Check a URL is being redirected
fr: Vérifie qu’une URL est bien redirigée

en: More powerful URL matching, including {{regular}}regular expressions{{/regular}}, and {{other}}other conditions{{/other}}
fr: Une correspondance d’URL plus puissante avec notamment les {{regular}}expressions régulières{{/regular}} et {{other}}d’autres conditions{{/other}}

en: {{link}}Import{{/link}} from .htaccess, CSV, and a variety of other plugins
fr: {{link}}Importez{{/link}} depuis .htaccess, CSV et une multitude d’autres extensions

en: {{link}}Monitor 404 errors{{/link}}, get detailed information about the visitor, and fix any problems
fr: {{link}}Surveillez les erreurs 404{{/link}}, obtenez des informations détaillées sur les visiteurs et corrigez les problèmes

en: Some features you may find useful are
fr: Certaines fonctionnalités que vous pouvez trouver utiles sont

en: Full documentation can be found on the {{link}}Redirection website.{{/link}}
fr: Une documentation complète est disponible sur {{link}}le site de Redirection.{{/link}}

en: A simple redirect involves setting a {{strong}}source URL{{/strong}} (the old URL) and a {{strong}}target URL{{/strong}} (the new URL). Here's an example:
fr: Une redirection simple consiste à définir une {{strong}}URL source{{/strong}} (l’ancienne URL) et une {{strong}}URL cible{{/strong}} (la nouvelle URL). Voici un exemple :

en: How do I use this plugin?
fr: Comment utiliser cette extension ?

en: Redirection is designed to be used on sites with a few redirects to sites with thousands of redirects.
fr: Redirection est conçu pour être utilisé sur des sites comportant aussi bien une poignée que des milliers de redirections.

en: Thank you for installing and using Redirection v%(version)s. This plugin will allow you to manage 301 redirections, keep track of 404 errors, and improve your site, with no knowledge of Apache or Nginx needed.
fr: Merci d’avoir installé et d’utiliser Redirection v%(version)s. Cette extension vous permettra de gérer vos redirections 301, de surveiller vos erreurs 404 et d’améliorer votre site sans aucune connaissance Apache ou Nginx.

en: Welcome to Redirection 🚀🎉
fr: Bienvenue dans Redirection 🚀🎉

en: To prevent a greedy regular expression you can use {{code}}^{{/code}} to anchor it to the start of the URL. For example: {{code}}%(example)s{{/code}}
fr: Pour éviter des expression régulières gourmandes, vous pouvez utiliser {{code}}^{{/code}} pour l’ancrer au début de l’URL. Par exemple : {{code}}%(example)s{{/code}}

en: Remember to enable the "regex" option if this is a regular expression.
fr: N’oubliez pas de cocher l’option « regex » si c’est une expression régulière.

en: The source URL should probably start with a {{code}}/{{/code}}
fr: L’URL source devrait probablement commencer par un {{code}}/{{/code}}

en: This will be converted to a server redirect for the domain {{code}}%(server)s{{/code}}.
fr: Ce sera converti en redirection serveur pour le domaine {{code}}%(server)s{{/code}}.

en: Anchor values are not sent to the server and cannot be redirected.
fr: Les valeurs avec des ancres ne sont pas envoyées au serveur et ne peuvent pas être redirigées.

en: {{code}}%(status)d{{/code}} to {{code}}%(target)s{{/code}}
fr: {{code}}%(status)d{{/code}} vers {{code}}%(target)s{{/code}}

en: Finished! 🎉
fr: Terminé ! 🎉

en: Progress: %(complete)d$
fr: Progression : %(achevé)d$

en: Leaving before the process has completed may cause problems.
fr: Partir avant la fin du processus peut causer des problèmes.

en: Setting up Redirection
fr: Configuration de Redirection

en: Upgrading Redirection
fr: Mise à niveau de Redirection

en: Please remain on this page until complete.
fr: Veuillez rester sur cette page jusqu’à la fin.

en: If you want to {{support}}ask for support{{/support}} please include these details:
fr: Si vous souhaitez {{support}}obtenir de l’aide{{/support}}, veuillez mentionner ces détails :

en: Stop upgrade
fr: Arrêter la mise à niveau

en: Skip this stage
fr: Passer cette étape

en: Try again
fr: Réessayer

en: Database problem
fr: Problème de base de données

en: Please enable JavaScript
fr: Veuillez activer JavaScript

en: Please upgrade your database
fr: Veuillez mettre à niveau votre base de données

en: Upgrade Database
fr: Mettre à niveau la base de données

note: translators: 1: URL to plugin page
en: Please complete your <a href="%s">Redirection setup</a> to activate the plugin.
fr: Veuillez terminer <a href="%s">la configuration de Redirection</a> pour activer l’extension.

note: translators: version number
en: Your database does not need updating to %s.
fr: Votre base de données n’a pas besoin d’être mise à niveau vers %s.

note: translators: 1: table name
en: Table "%s" is missing
fr: La table « %s » est manquante

note: translators: displayed when installing the plugin
en: Create basic data
fr: Création des données de base

note: translators: displayed when installing the plugin
en: Install Redirection tables
fr: Installer les tables de Redirection

note: translators: 1: Site URL, 2: Home URL
en: Site and home URL are inconsistent. Please correct from your Settings > General page: %1$1s is not %2$2s
fr: L’URL du site et de l’accueil (home) sont inconsistantes. Veuillez les corriger dans la page Réglages > Général : %1$1s n’est pas %2$2s

en: Please do not try and redirect all your 404s - this is not a good thing to do.
fr: Veuillez ne pas essayer de rediriger toutes vos 404 - ce n’est pas une bonne chose à faire.

en: Only the 404 page type is currently supported.
fr: Seul le type de page 404 est actuellement supporté.

en: Page Type
fr: Type de page

en: Enter IP addresses (one per line)
fr: Saisissez les adresses IP (une par ligne)

en: Describe the purpose of this redirect (optional)
fr: Décrivez le but de cette redirection (facultatif)

en: 418 - I'm a teapot
fr: 418 - I’m a teapot (Je suis une théière)

en: 403 - Forbidden
fr: 403 - Forbidden (Interdit)

en: 400 - Bad Request
fr: 400 - Bad Request (Mauvaise requête)

en: 304 - Not Modified
fr: 304 - Non modifié

en: 303 - See Other
fr: 303 - Voir ailleurs

en: Do nothing (ignore)
fr: Ne rien faire (ignorer)

en: Target URL when not matched (empty to ignore)
fr: URL cible si aucune correspondance (laisser vide pour ignorer)

en: Target URL when matched (empty to ignore)
fr: URL cible si il y a une correspondance (laisser vide pour ignorer)

en: Show All
fr: Tout afficher

en: Delete logs for these entries
fr: Supprimer les journaux pour ces entrées

en: Delete logs for this entry
fr: Supprimer les journaux pour cet entrée

en: Delete Log Entries
fr: Supprimer les entrées du journal

en: Group by IP
fr: Grouper par IP

en: Group by URL
fr: Grouper par URL

en: No grouping
fr: Aucun regroupement

en: Ignore URL
fr: Ignorer l’URL

en: Block IP
fr: Bloquer l’IP

en: Redirect All
fr: Tout rediriger

en: Count
fr: Compter

en: URL and WordPress page type
fr: URL et type de page WordPress

en: URL and IP
fr: URL et IP

en: Problem
fr: Problème

en: Good
fr: Bon

en: Check
fr: Vérifier

en: Check Redirect
fr: Vérifier la redirection

en: Check redirect for: {{code}}%s{{/code}}
fr: Vérifier la redirection pour : {{code}}%s{{/code}}

en: Not using Redirection
fr: N’utilisant pas Redirection

en: Using Redirection
fr: Utilisant Redirection

en: Found
fr: Trouvé

en: {{code}}%(status)d{{/code}} to {{code}}%(url)s{{/code}}
fr: {{code}}%(code)d{{/code}} vers {{code}}%(url)s{{/code}}

en: Expected
fr: Attendu

en: Error
fr: Erreur

en: Enter full URL, including http:// or https://
fr: Saisissez l’URL complète, avec http:// ou https://

en: Sometimes your browser can cache a URL, making it hard to know if it's working as expected. Use this to check a URL to see how it is really redirecting.
fr: Parfois votre navigateur peut mettre en cache une URL, ce qui rend les diagnostics difficiles. Utilisez cet outil pour vérifier qu’une URL est réellement redirigée.

en: Redirect Tester
fr: Testeur de redirection

en: Target
fr: Cible

en: URL is not being redirected with Redirection
fr: L’URL n’est pas redirigée avec Redirection.

en: URL is being redirected with Redirection
fr: L’URL est redirigée avec Redirection.

en: Unable to load details
fr: Impossible de charger les détails

en: Enter server URL to match against
fr: Saisissez l’URL du serveur à comparer avec

en: Server
fr: Serveur

en: Enter role or capability value
fr: Saisissez la valeur de rôle ou de capacité

en: Role
fr: Rôle

en: Match against this browser referrer text
fr: Correspondance avec ce texte de référence du navigateur

en: Match against this browser user agent
fr: Correspondance avec cet agent utilisateur de navigateur

en: The relative URL you want to redirect from
fr: L’URL relative que vous voulez rediriger

en: Add New
fr: Ajouter une redirection

en: URL and role/capability
fr: URL et rôle/capacité

en: URL and server
fr: URL et serveur

en: Site and home protocol
fr: Protocole du site et de l’accueil

en: Site and home are consistent
fr: Le site et l’accueil sont cohérents

en: Note it is your responsibility to pass HTTP headers to PHP. Please contact your hosting provider for support about this.
fr: Sachez qu’il est de votre responsabilité de passer les en-têtes HTTP en PHP. Veuillez contacter votre hébergeur pour obtenir de l’aide.

en: Accept Language
fr: Accepter la langue

en: Header value
fr: Valeur de l’en-tête

en: Header name
fr: Nom de l’en-tête

en: HTTP Header
fr: En-tête HTTP

en: WordPress filter name
fr: Nom de filtre WordPress

en: Filter Name
fr: Nom du filtre

en: Cookie value
fr: Valeur du cookie

en: Cookie name
fr: Nom du cookie

en: clearing your cache.
fr: vider votre cache.

en: If you are using a caching system such as Cloudflare then please read this:
fr: Si vous utilisez un système de cache comme Cloudflare, veuillez lire ceci :

en: URL and HTTP header
fr: URL et en-tête HTTP

en: URL and custom filter
fr: URL et filtre personnalisé

en: URL and cookie
fr: URL et cookie

en: 404 deleted
fr: 404 supprimée

en: REST API
fr: API REST

en: How Redirection uses the REST API - don't change unless necessary
fr: Comment Redirection utilise l’API REST - ne pas changer sauf si nécessaire

en: Take a look at the {{link}}plugin status{{/link}}. It may be able to identify and "magic fix" the problem.
fr: Jetez un œil à {{link}}l’état de l’extension{{/link}}. Ça pourrait identifier et corriger le problème.

en: {{link}}Caching software{{/link}}, in particular Cloudflare, can cache the wrong thing. Try clearing all your caches.
fr: {{link}}Les logiciels de cache{{/link}}, comme Cloudflare en particulier, peuvent mettre en cache les mauvais éléments. Essayez de vider tous vos caches.

en: {{link}}Please temporarily disable other plugins!{{/link}} This fixes so many problems.
fr: {{link}}Veuillez temporairement désactiver les autres extensions !{{/link}} Ça pourrait résoudre beaucoup de problèmes.

en: Please see the <a href="https://redirection.me/support/problems/">list of common problems</a>.
fr: Veuillez lire la <a href="https://redirection.me/support/problems/">liste de problèmes communs</a>.

en: Unable to load Redirection ☹️
fr: Impossible de charger Redirection ☹️

en: WordPress REST API
fr: API REST WordPress

en: Useragent Error
fr: Erreur de l’agent utilisateur

en: Unknown Useragent
fr: Agent utilisateur inconnu

en: Device
fr: Appareil

en: Operating System
fr: Système d’exploitation

en: Browser
fr: Navigateur

en: Engine
fr: Moteur

en: Useragent
fr: Agent utilisateur

en: No IP logging
fr: Aucune IP journalisée

en: Full IP logging
fr: Connexion avec IP complète

en: Anonymize IP (mask last part)
fr: Anonymiser l’IP (masquer la dernière partie)

en: Monitor changes to %(type)s
fr: Surveiller les modifications de(s) %(type)s

en: IP Logging
fr: Journalisation d’IP

en: Geo Info
fr: Informations géographiques

en: Agent Info
fr: Informations sur l’agent

en: Filter by IP
fr: Filtrer par IP

en: Geo IP Error
fr: Erreur de l’IP géographique

en: Something went wrong obtaining this information
fr: Un problème est survenu lors de l’obtention de cette information

en: This is an IP from a private network. This means it is located inside a home or business network and no more information can be displayed.
fr: Cette IP provient d’un réseau privé. Elle fait partie du réseau d’un domicile ou d’une entreprise. Aucune autre information ne peut être affichée.

en: No details are known for this address.
fr: Aucun détail n’est connu pour cette adresse.

en: Geo IP
fr: IP géographique

en: City
fr: Ville

en: Area
fr: Zone

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Geo Location
fr: Emplacement géographique

en: Powered by {{link}}redirect.li{{/link}}
fr: Propulsé par {{link}}redirect.li{{/link}}

en: Trash
fr: Corbeille

en: Please note that Redirection requires the WordPress REST API to be enabled. If you have disabled this then you won't be able to use Redirection
fr: Veuillez noter que Redirection utilise l’API REST de WordPress. Si vous l’avez désactivée, vous ne serez pas en mesure d’utiliser Redirection.

note: translators: URL
en: You can find full documentation about using Redirection on the <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a> support site.
fr: Vous pouvez trouver une documentation complète à propos de l’utilisation de Redirection sur le site de support <a href="%s" target="_blank">redirection.me</a>.

en: Full documentation for Redirection can be found at {{site}}https://redirection.me{{/site}}. If you have a problem please check the {{faq}}FAQ{{/faq}} first.
fr: La documentation complète de Redirection est disponible sur {{site}}https://redirection.me{{/site}}. En cas de problème, veuillez d’abord consulter la {{faq}}FAQ{{/faq}}.

en: If you want to report a bug please read the {{report}}Reporting Bugs{{/report}} guide.
fr: Si vous souhaitez signaler un bogue, veuillez lire le guide {{report}}Reporting Bugs {{/report}}.

en: If you want to submit information that you don't want in a public repository then send it directly via {{email}}email{{/email}} - include as much information as you can!
fr: Si vous souhaitez soumettre des informations que vous ne voulez pas divulguer dans un dépôt public, envoyez-les directement via {{email}}e-mail{{/ email}} - en incluant autant d’informations que possible !

en: Never cache
fr: Jamais de cache

en: An hour
fr: Une heure

en: Redirect Cache
fr: Cache de redirection

en: How long to cache redirected 301 URLs (via "Expires" HTTP header)
fr: Combien de temps garder les URL redirigées en 301 dans le cache (via l’en-tête HTTP « Expires »)

en: Are you sure you want to import from %s?
fr: Confirmez-vous l’importation depuis %s ?

en: Plugin Importers
fr: Importeurs d’extensions

en: The following redirect plugins were detected on your site and can be imported from.
fr: Les extensions de redirection suivantes ont été détectées sur votre site et peuvent être importées.

en: Import from %s
fr: Importer depuis %s

note: translators: 1: Expected WordPress version, 2: Actual WordPress version
en: Redirection requires WordPress v%1$1s, you are using v%2$2s - please update your WordPress
fr: Redirection nécessite WordPress v%1$1s, vous utilisez v%2$2s - veuillez mettre à jour votre installation WordPress.

en: Default WordPress "old slugs"
fr: « Anciens slugs » de WordPress par défaut

en: Create associated redirect (added to end of URL)
fr: Créer une redirection associée (ajoutée à la fin de l’URL)

en: <code>Redirectioni10n</code> is not defined. This usually means another plugin is blocking Redirection from loading. Please disable all plugins and try again.
fr: <code>Redirectioni10n</code> n’est pas défini. Cela signifie généralement qu’une autre extension bloque le chargement de Redirection. Veuillez désactiver toutes les extensions et réessayer.

en: If the magic button doesn't work then you should read the error and see if you can fix it manually, otherwise follow the 'Need help' section below.
fr: Si le bouton magique ne fonctionne pas, veuillez lire l’erreur et voir si vous pouvez le réparer manuellement, sinon suivez la section « Besoin d’aide » ci-dessous.

en: ⚡️ Magic fix ⚡️
fr: ⚡️ Correction magique ⚡️

en: Plugin Status
fr: Statut de l’extension

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Feed Readers
fr: Lecteurs de flux

en: Libraries
fr: Librairies

en: URL Monitor Changes
fr: Surveiller la modification des URL

en: Save changes to this group
fr: Enregistrer les modifications apportées à ce groupe

en: For example "/amp"
fr: Par exemple « /amp »

en: URL Monitor
fr: URL à surveiller

en: Your server has rejected the request for being too big. You will need to reconfigure it to continue.
fr: Votre serveur a rejeté la requête car elle est trop volumineuse. Veuillez la modifier pour continuer.

en: Also check if your browser is able to load <code>redirection.js</code>:
fr: Vérifiez également si votre navigateur est capable de charger <code>redirection.js</code> :

en: If you are using a page caching plugin or service (CloudFlare, OVH, etc) then you can also try clearing that cache.
fr: Si vous utilisez une extension ou un service de mise en cache de pages (CloudFlare, OVH, etc.), vous pouvez également essayer de vider ce cache.

en: Unable to load Redirection
fr: Impossible de charger Redirection

en: Post monitor group is valid
fr: Le groupe de surveillance d’articles est valide

en: Post monitor group is invalid
fr: Le groupe de surveillance d’articles est non valide

en: Post monitor group
fr: Groupe de surveillance d’article

en: All redirects have a valid group
fr: Toutes les redirections ont un groupe valide

en: Redirects with invalid groups detected
fr: Redirections avec des groupes non valides détectées

en: Valid redirect group
fr: Groupe de redirection valide

en: Valid groups detected
fr: Groupes valides détectés

en: No valid groups, so you will not be able to create any redirects
fr: Aucun groupe valide, vous ne pourrez pas créer de redirections.

en: Valid groups
fr: Groupes valides

en: Database tables
fr: Tables de la base de données

en: The following tables are missing:
fr: Les tables suivantes sont manquantes :

en: All tables present
fr: Toutes les tables présentes

en: Cached Redirection detected
fr: Redirection en cache détectée

en: Please clear your browser cache and reload this page.
fr: Veuillez vider le cache de votre navigateur et recharger cette page.

en: WordPress did not return a response. This could mean an error occurred or that the request was blocked. Please check your server error_log.
fr: WordPress n’a pas renvoyé de réponse. Cela peut signifier qu’une erreur est survenue ou que la requête a été bloquée. Veuillez consulter les error_log de votre serveur.

en: If you think Redirection is at fault then create an issue.
fr: Si vous pensez que Redirection est en faute alors créez un rapport.

en: This may be caused by another plugin - look at your browser's error console for more details.
fr: Cela peut être causé par une autre extension – regardez la console d’erreur de votre navigateur pour plus de détails.

en: Loading, please wait...
fr: Veuillez patienter pendant le chargement…

en: {{strong}}CSV file format{{/strong}}: {{code}}source URL, target URL{{/code}} - and can be optionally followed with {{code}}regex, http code{{/code}} ({{code}}regex{{/code}} - 0 for no, 1 for yes).
fr: {{strong}}Fichier au format CSV{{/strong}} : {{code}}source URL, target URL{{/code}} – facultativement suivi par {{code}}regex, http code{{/code}} {{code}}regex{{/code}} – mettez 0 pour non, 1 pour oui.

en: Redirection is not working. Try clearing your browser cache and reloading this page.
fr: L’extension Redirection ne fonctionne pas. Essayez de nettoyer votre cache navigateur puis rechargez cette page.

en: If that doesn't help, open your browser's error console and create a {{link}}new issue{{/link}} with the details.
fr: Si cela n’aide pas, ouvrez la console de votre navigateur et ouvrez un {{link}}nouveau ticket{{/link}} avec les détails.

en: Create Issue
fr: Créer un rapport

en: Email
fr: E-mail

en: Need help?
fr: Besoin d’aide ?

en: Please note that any support is provide on as-time-is-available basis and is not guaranteed. I do not provide paid support.
fr: Veuillez noter que tout support est fourni sur la base de mon temps libre et que cela n’est pas garanti. Je ne propose pas de support payant.

en: 410 - Gone
fr: 410 - Gone (N’existera plus jamais)

en: Used to auto-generate a URL if no URL is given. Use the special tags {{code}}$dec${{/code}} or {{code}}$hex${{/code}} to insert a unique ID instead
fr: Utilisé pour générer une URL si aucune URL n’est donnée. Utilisez les étiquettes spéciales {{code}}$dec${{/code}} ou {{code}}$hex${{/code}} pour insérer un identifiant unique déjà utilisé.

en: I'd like to support some more.
fr: Je voudrais soutenir un peu plus.

en: Import to group
fr: Importer dans le groupe

en: Import a CSV, .htaccess, or JSON file.
fr: Importer un fichier CSV, .htaccess ou JSON.

en: Click 'Add File' or drag and drop here.
fr: Cliquer sur « ajouter un fichier » ou glisser-déposer ici.

en: Add File
fr: Ajouter un fichier

en: File selected
fr: Fichier sélectionné

en: Importing
fr: Import

en: Finished importing
fr: Import terminé

en: Total redirects imported:
fr: Total des redirections importées :

en: Double-check the file is the correct format!
fr: Vérifiez à deux fois si le fichier et dans le bon format !

en: Close
fr: Fermer

en: Export
fr: Exporter

en: Everything
fr: Tout

en: WordPress redirects
fr: Redirections WordPress

en: Apache redirects
fr: Redirections Apache

en: Nginx redirects
fr: Redirections Nginx

en: Apache .htaccess
fr: .htaccess Apache

en: Nginx rewrite rules
fr: Règles de réécriture Nginx

en: View
fr: Visualiser

en: Import/Export
fr: Import/export

en: Logs
fr: Journaux

en: 404 errors
fr: Erreurs 404

en: Redirection saved
fr: Redirection sauvegardée

en: Log deleted
fr: Journal supprimé

en: Settings saved
fr: Réglages sauvegardés

en: Group saved
fr: Groupe sauvegardé

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete the selected items?
fr[0]: Confirmez-vous la suppression de cet élément ?
fr[1]: Confirmez-vous la suppression de ces éléments ?

en: pass
fr: Passer

en: All groups
fr: Tous les groupes

en: 301 - Moved Permanently
fr: 301 - déplacé de façon permanente

en: 302 - Found
fr: 302 – trouvé

en: 307 - Temporary Redirect
fr: 307 – Redirigé temporairement

en: 308 - Permanent Redirect
fr: 308 – Redirigé de façon permanente

en: 401 - Unauthorized
fr: 401 - Unauthorized (Non-autorisé)

en: 404 - Not Found
fr: 404 - Not Found (Introuvable)

en: Title
fr: Titre

en: When matched
fr: Quand cela correspond

en: with HTTP code
fr: avec code HTTP

en: Show advanced options
fr: Afficher les options avancées

en: Matched Target
fr: Cible correspondant

en: Unmatched Target
fr: Cible ne correspondant pas

en: Saving...
fr: Sauvegarde…

en: View notice
fr: Voir la notification

en: Something went wrong 🙁
fr: Quelque chose s’est mal passé 🙁

note: translators: maximum number of log entries
en: Log entries (%d max)
fr: Entrées du journal (100 max.)

en: Bulk Actions
fr: Actions groupées

en: Apply
fr: Appliquer

en: First page
fr: Première page

en: Prev page
fr: Page précédente

en: Current Page
fr: Page courante

en: of %(page)s
fr: de % (page)s

en: Next page
fr: Page suivante

en: Last page
fr: Dernière page

en: %s item | %s items
fr[0]: %s élément
fr[1]: %s éléments

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Sorry, something went wrong loading the data - please try again
fr: Désolé, quelque chose a échoué au chargement des données. Veuillez réessayer.

en: No results
fr: Aucun résultat

en: Thanks for subscribing! {{a}}Click here{{/a}} if you need to return to your subscription.
fr: Merci pour votre abonnement ! {{a}}Cliquez ici{{/a}} si vous souhaitez revenir à votre abonnement.

en: Want to keep up to date with changes to Redirection?
fr: Vous souhaitez être au courant des modifications apportées à Redirection ?

en: Sign up for the tiny Redirection newsletter - a low volume newsletter about new features and changes to the plugin. Ideal if you want to test beta changes before release.
fr: Inscrivez-vous à la minuscule newsletter de Redirection - une newsletter ponctuelle vous informe des nouvelles fonctionnalités et des modifications apportées à l’extension. La solution idéale si vous voulez tester les versions beta.

en: Your email address:
fr: Votre adresse de messagerie :

en: You've supported this plugin - thank you!
fr: Vous avez apporté votre soutien à l’extension. Merci !

en: You get useful software and I get to carry on making it better.
fr: Vous avez une extension utile, et je peux continuer à l’améliorer.

en: Forever
fr: Indéfiniment

en: Delete the plugin - are you sure?
fr: Confirmez-vous la suppression de cette extension ?

en: Deleting the plugin will remove all your redirections, logs, and settings. Do this if you want to remove the plugin for good, or if you want to reset the plugin.
fr: Supprimer cette extension retirera toutes vos redirections, journaux et réglages. Faites-le si vous souhaitez vraiment supprimer l’extension, ou si vous souhaitez la réinitialiser.

en: Once deleted your redirections will stop working. If they appear to continue working then please clear your browser cache.
fr: Une fois supprimées, vos redirections ne fonctionneront plus. Si elles continuent de fonctionner, veuillez vider votre cache navigateur.

en: Yes! Delete the plugin
fr: Oui ! Supprimer l’extension

en: No! Don't delete the plugin
fr: Non ! Ne supprimez pas l’extension

note: Description of the plugin
en: Manage all your 301 redirects and monitor 404 errors
fr: Gérez toutes vos redirections 301 et surveillez les erreurs 404.

en: Redirection is free to use - life is wonderful and lovely! It has required a great deal of time and effort to develop and you can help support this development by {{strong}}making a small donation{{/strong}}.
fr: Redirection est utilisable gratuitement. La vie est belle ! Cependant, cette extension a nécessité beaucoup de travail et d’effort pour être développée. Donc si vous la trouvez utile, vous pouvez contribuer à son développement en {{strong}}faisant un petit don{{/strong}}.

en: Redirection Support
fr: Support de Redirection

en: 404s
fr: 404

en: Log
fr: Journaux

en: Selecting this option will delete all redirections, all logs, and any options associated with the Redirection plugin.  Make sure this is what you want to do.
fr: Sélectionner cette option supprimera toutes les redirections, les journaux et toutes les options associées à l’extension Redirection. Soyez sûr que c’est ce que vous voulez !

en: Delete Redirection
fr: Supprimer Redirection

en: Upload
fr: Téléverser

en: Import
fr: Importer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Auto-generate URL
fr: URL auto-générée

en: A unique token allowing feed readers access to Redirection log RSS (leave blank to auto-generate)
fr: Un jeton unique permettant aux lecteurs de flux d’accéder au flux RSS des journaux de Redirection (laisser vide pour générer automatiquement).

en: RSS Token
fr: Jeton RSS

en: 404 Logs
fr: Journaux des 404

en: (time to keep logs for)
fr: (durée de conservation des journaux)

en: Redirect Logs
fr: Journaux des redirections

en: I'm a nice person and I have helped support the author of this plugin
fr: Je suis un type bien et j’ai aidé l’auteur de cette extension.

en: Plugin Support
fr: Support de l’extension

en: Two months
fr: Deux mois

en: A month
fr: Un mois

en: A week
fr: Une semaine

en: A day
fr: Un jour

en: No logs
fr: Aucun journal

en: Use groups to organise your redirects. Groups are assigned to a module, which affects how the redirects in that group work. If you are unsure then stick to the WordPress module.
fr: Utilisez les groupes pour organiser vos redirections. Les groupes sont assignés à un module qui affecte la manière dont les redirections dans ce groupe fonctionnent. Si vous n’êtes pas sûr/e, tenez-vous en au module de WordPress.

en: Add Group
fr: Ajouter un groupe

en: Search
fr: Rechercher

en: Groups
fr: Groupes

en: Save
fr: Enregistrer

en: Group
fr: Groupe

en: Regular Expression
fr: Expression régulière

en: Match
fr: Correspondant

en: Add new redirection
fr: Ajouter une nouvelle redirection

en: Cancel
fr: Annuler

en: Download
fr: Télécharger

en: Settings
fr: Réglages

en: Error (404)
fr: Erreur (404)

en: Pass-through
fr: Outrepasser

en: Redirect to random post
fr: Rediriger vers un article aléatoire

en: Redirect to URL
fr: Redirection vers une URL

en: Source URL
fr: URL source

en: Add Redirect
fr: Ajouter une redirection

en: View Redirects
fr: Voir les redirections

en: Redirects
fr: Redirections

en: Name
fr: Nom

en: Filters
fr: Filtre

en: Reset hits
fr: Réinitialiser les vues

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Edit
fr: Modifier

en: Last Access
fr: Dernier accès

en: Hits
fr: Vues

en: Modified Posts
fr: Articles modifiés

en: User Agent
fr: Agent utilisateur

en: URL and user agent
fr: URL et agent utilisateur

en: Target URL
fr: URL cible

en: URL only
fr: URL uniquement

en: HTTP code
fr: Code HTTP

en: Referrer
fr: Référant

en: URL and referrer
fr: URL et référent

en: Logged Out
fr: Déconnecté

en: Logged In
fr: Connecté

en: URL and login status
fr: URL et état de connexion
